Piše: Eldar Abaz
Otvorenje XIV zimskih olimpijskih igara pratilo je oko 60 000 Sarajlija, na stadionu Koševo, i oko dvije milijarde ljudi preko TV-a. Pripreme za igre tekle su ubrzano, te za nepune tri godine sagrađena su naselja Dobrinja i Mojmilo kao i sportska dvorana Zetra, dok je Skenderija proširena. Stadion Koševo primio je 60 hiljada Sarajlija koji su pozdravili dolazak olimpijske baklje, a koju je nosila klizačica Sanda Dubravčić.
Sarajevo je na opće iznenađenje dobilo organizaciju XIV Zimskih olimpijskih igara 8. maja 1978. na sjednici Međunarodnog olimpijskog komiteta u Atini u konkurenciji japanskog Sappora i švedskog Göteborga. Pripreme koje su trajale godinama, pored dobro organizovanih igara, kao rezultat imaju izgrađene saobraćajnice, hotelske komplekse kako na planinama (Bjelašnica, Igman, Jahorina) tako i u gradu, sportski centri Skenderija i Zetra, žičare, ski liftovi. U tom periodu Sarajevo postaje centar svjetskih i medijskih interesovanja. XIV zimske olimpijske igre bile su održane od 8. do 19. februara, a programu je bilo alpsko skijanje (Bjelašnica i Jahorina), bob i sankanje (Trebević), hokej i umjetničko klizanje (Zetra i Skenderija), biatlon, nordijsko skijanje i skokovi (Igman). Na ovim igrama prijavilo se 49 nacionalnih olimpijskih komiteta,a u Sarajevo je stigao rekordan broj učesnika (preko 2500). Kao i uvijek Sarajevo je otvorilo vrata i poželilo dobrodošlicu svima. Za maskotu je izabran vuk Vučko, čije je legendarno i svugdje prepoznatljivo “Sarajevooooo…” otpjevao Zdravko Čolić. Zanimljivo je i to da sve do noći pred samo otvaranje ceremonije, snijega nije bilo, što je izazvalo paniku među organizatorima. Međutim, snijeg je u noći sa 7. na 8. februar zapadao toliko jako da se na dan održavanja ceremonije otvaranja igara umjesto paljenja topova za pravljenje vještačkog snijega tražila “lopata više” kako bi se višak snijega očistio s ulica i sportskih borilišta. Na igrama je učestvovalo 1.272 sportista iz 49 zemalja, a prvi put se u historiji olimpijskih igara na njima pojavio i jedan afrički skijaš, Lamine Gueye iz Senegala. Prve zvijezde igara bili su Jayne Torvill i Christopher Dean koji su zahvaljujući nenadmašnoj izvedbi “Bolera” postali prvi i do sada jedini par u historiji koji je dobio savršen skor u umjetničkom klizanju na olimpijskim igrama. Najuspješnije države bile su tadašnji Istočna Njemačka (9 zlatnih, 9 srebrenih i 6 bronzanih medalja) i SSSR (6 zlatnih, 10 srebrenih i 9 bronzanih medalja).
19. februara na ceremoniji zatvaranja Zimskih olimpijskih igara tadašnji predsjednik Međunarodnog organizacionog komiteta Juan Antonio Samaran je rekao kako je Sarajevo najbolji organizator Zimskih olimpijskih igara do tada u njihovoj historiji. “Doviđenja drago Sarajevo”, bile su riječi Juana Antonia Samarana.