Piše: Anesa Balić
Najljepše priče rađaju se kada su uslovi i okolnosti otežani. Možemo reći da naša domovina obiluje pozitivnim i lijepim pričama, a Plivački klub “Spid” je jedna od tih priča. Amel Kapo kao osnivač i trener ovog kluba može se pohvaliti zaista odličnom idejom i dobrim rezultatima, prije svega humanizmom i količinom empatije koju posjeduje. Uspješnim trenerskim razgovorima smo razgovarali o tome kako je došao u ideju da osnuje klub, koji su članovi klubova i kakve efekte plivanja imaju osobe sa invaliditetom, odnosno Amel je najponosniji u svom klubu.
Došao sam do zaključka da niko nikada na tom nivou nije bavio adaptivnim plivanjem ili para plivanjem. Uzimajući u obzir šta rade svi naši slijedeći odbojkaši te sam i sam direktno uključen u rad sjedeće odbojke, došao sam u ideju za pokretanje plivačkog kluba “Spid”, ističe Kapo.
Bavljenje sportskim aktivnostima važno je za djecu s invaliditetom jer se vrijeme poboljšava njihova tjelesna kondicija, mišićna izdržljivost, snaga, koordinacija pokreta i kardiovaskularna izdržljivost. Sudjelovanje u sportskim aktivnostima doprinosi socijalizaciji djece s invaliditetom, smanjuje se razina stresa, ublažava simptome anksioznosti i depresije, potiče pamćenje i učenje, podiže raspoređivanje i samopoštovanje što značajno doprinosi njihovom mentalnom zdravlju.
“Nažalost, znamo da su osobe sa invaliditetom zbog našeg balkanskog mentaliteta u podređenom položaju, te da gledamo i stavljamo u fokus šta je to što ne mogu. Poznavajući sjedeće odbojkaše koji su dva puta u isto vrijeme imali objedinjene sve velike titule (prvaci Evrope , Svijeta i Paraolimpijski prvaci) i šta sve mogu učiniti, naš je zadatak da gledamo, tražimo i izvlačimo najbolje iz njih, zapravo tražimo i gledamo šta mogu učiniti. A mi znamo da možemo mnogo. Za plivanje mogu reći da je jedini sport kojim se mogu baviti sve osobe sa invaliditetom, bez obzira na vrstu, stepen ili oblik invaliditeta. Pomaže im prije svega u poboljšanju zdravstvenog statusa, u rehabilitacijskom smislu, pa tek onda na kraju u takmičarskom smislu. Dakle, korišćenje njihovog psihofizičkog statusa u izgradnji što boljeg statusa u društvu.glavni ciljevi kluba su rehabilitacija, rezolucija i inkluzija osobe s invaliditetom u sve sfere našeg društva “, rekao je mladi plivački trener.
“Spid” je jedini plivački klub za osobe s invaliditetom u Bosni i Hercegovini i zaista može reći da je najljepši primjer inkluzije na ovim prostorima. Klub trenutno broji devedesetdva aktivnog člana sa različitim vrstama, stepenima i oblicima invalidnosti, dok tipičnim razvojem ima oko osamdeset članova. Zaista možemo reći da se uz želju, rad i trud mogu ostvariti dobri rezultati, plivački klub “Spid”, teneri i mališani i dokazuju. Ovaj mladi i uspješni trener imenovan je za kraj da je najpoznatiji na činjenici da su članovi kluba, kao i njihovi roditelji jedna velika porodica, kako sami kažu “moja jedna velika #porodicaSPID”.